Pokud chcete chránit zvířata, můžete vyzkoušet něco z následujících tipů, na Vánoce, ale i do dalšího roku. Význam mají malé kroky, které uděláme každý den. Vyberte si proto klidně jen pár tipů, které vám budou sedět.
A nezapomeňte – propočty Animal Charity Evaluators ukazují, že pokud se rozhodnete jít plant-based, zachráníte za celý život 7875 zvířat.
ROSTLINNÁ STRAVA
Zvířatům nejvíc pomůžeme, pokud je přestaneme jíst. Čísla a statistiky ukazují, jak obrovská množství zvířat zachráníme, pokud zvířata vyřadíme z jídelníčku – podle propočtů je to výše citované číslo 7875. Přibližně tolik zvířat zkonzumuje nebo svým životním stylem nepřímo zabije za život člověk žijící v naší kultuře – a tolik jich můžete zachránit.
Přechod na rostlinnou stravu je jednoduchý, a nejvíc pomohou informace, které najdete všude kolem sebe, stačí zapátrat na internetu nebo v projektech, které se na plant-based výživu specializují. Na našich eventech s nimi můžete všechny možnosti a otázky konzultovat a naživo ochutnávat alternativy, které dnes chutnají přesně jako klasické živočišné potraviny.
Praktické inspirace obsahují nutriční a inspirační programy a výzvy, jako Veganuary nebo Veggie Challenge. Ty nabídnou recepty, ale i možnost připojit se nejen za sebe, ale třeba za celý tým v práci.
OCHOTA POMÁHAT
Zvířata mají jen nás, sama si v nouzi pomoci neumí, a proto jim dál zásadně pomůžeme, pokud nebudeme lhostejní. Pokud jste svědkem týrání nebo špatné péče, okamžitě volejte policii – vůči týrání zvířat musí platit nulová tolerance.
Buďte důslední, chtějte prošetření a pokud je to nutné, informujte o případu další organizace na ochranu zvířat – právně pomůže třeba Hlas zvířat, o kauzy špatné péče se zajímají i lokální útulky jako třeba skvělý Útulek Anidef. Mohou vám poradit kam a na koho se dál obrátit, pokud víte o případu týrání zvířat ve vašem okolí.
Stáhnout si můžete appku Zvíře v nouzi s kontakty i mapou záchranných stanic. Ty pomohou vždy, když najdete zraněné divoké zvíře. Doporučujeme si tento kontakt uložit, abyste mohli v krizové situaci hned jednat.
Využívejte také sílu médií a sociálních sítí, třeba pro sdílení informací o zatoulaných zvířatech nebo upozorňování na špatnou péči. Společně se podařilo pomoci už mnoha zvířatům, a pokud se propojíme a nebudeme se bát veřejně ukázat na lidi týrající zvířata, pomůžeme i dalším.
RESPEKT K INSPIRATIVNÍM OSOBNOSTEM
Co už by do našeho pohledu na svět nemělo patřit je antropocentrický pohled a specisismus: pohled na člověka jako jediného tvora na vrcholu “potravní pyramidy”. Přesně ten pohled nás dovedl ke klimatické krizi a k tomu, jak špatně a nesvobodně dnes žijí stamiliony vnímavých zvířat.
Inspirativní a udržitelný pro nás všechny je naopak pohled na zvířata jako na bytosti, které nás mohou neuvěřitelně inspirovat, pokud dokážeme vnímat jejich osobnost, ale i emoce a inteligenci. Učí náš žít v přítomnosti, inspirují nás k prožívání pozitivních emocí, sounáležitosti, vnímavosti. Nechte se od nich učit a inspirovat – třeba při osobních návštěvách azylů a útulků. Zkuste výlet třeba na Farmu Naděje, ze které pochází fotky na této stránce.
PRAKTICKÁ POMOC
Vybrat si taky můžete pravidelný nebo občasný způsob pomoci zvířatům, který vás osobně bude bavit a naplňovat – od praktických forem pomoci přímo zvířatům po práce z domova jako dobrovolníci pro různé azyly nebo organizace na ochranu zvířat nebo planety. Užívat si pak můžete dobrý pocit z pomoci – ukazuje se, že spolu s vděčností je to jedna z nejsilnějších lidských pozitivních emocí.
Na Veggie Vánocích se v rámci projektu Letos daruj pomoc potkáte osobně z mnoha z nich, stačí si jen vybrat. Zkusit můžete také naši další akci, Veggie Náplavku – i tam se projektů chráních zvířata nebo planetu sejde vždy velké množství, i tam si můžete vybrat.
SVOBODA = MÍT PRAVDIVÉ INFORMACE
Skutečně svobodná rozhodutí můžeme udělat jen tehdy, když známe všechna data a informace. Proto se vyplatí se informovat o tom, jak skutečně žijí zvířata chovaná pro jídlo, a taky o alternativách. Jak vypadají chovy v ČR uvidíte tady.
Vlastní názor pak pomůže vytvářet další, třeba na manipulace živočišného průmyslu zaměřená kampaň Zvířata nejíme, která se příhodně jmenuje MléK.O.
INSPIRUJTE
Ostatní můžeme nejvíc inspirovat vlastním příkladem, a pozitivní cestou. Nátlak, byť v dobré víře, málokdy někoho motivuje dlouhodobě.
Seznámit se můžete s principy respektující komunikace, a tím, jak používat fakta a informace jako férovou argumentaci, která bude druhé skutečně inspirovat, dá jim prostor pro vlastní názor – a tak je bude inspirovat k případné pozitivní změně.
Neztratí se taky ale naučit se rozlišovat mezi tím, kdy za to debata nestojí – jsou to třeba případy, kdy se lidé chtějí jen hádat, a skutečně nemají o rozhovor zájem.
NA ZÁVĚR: WELLBEING & ACTIVE HOPE
Pokud pomáháte zvířatům nebo už se plant-based stravujete, je dobré myslet i na svoje zdroje energie, aby vám vydržela i do dalších let a neprošli jste burnout. Vidět reálně všechno utrpení zvířat není jednoduché.
Aktuálně hodně distutovaným pojmem v psychologii klimatické krize a udržitelných životních stylů, kam patří i veganství, je Active hope. Tedy schopnost vnímat svět kolem reálně, dělat informovaná rozhodnutí a měnit aktivně co nejvíc to, co se nám nelíbí.
Zároveň je ale i velmi důležité zachovat si aktivní – a reálnou – pozitivitu a naději, že tyto kroky jsou k něčemu. Pomáhá se proto aktivně focusovat nejen na to, jak zvířatům pomoci, ale i na úspěchy, kterých se za poslední roky podařilo na světě dosáhnout v ochraně zvířat. Není jich málo, a dodávají často sílu k tomu tvořit dál svět bez podílu na utrpení zvířat.
Život každého zvíře, které sami zachráníte, ať už jakýmkoliv způsobem, za to stojí.
Fotky: Farma naděje